UVOD U ČESTICE

by Goran Vlahović    prosinac, 2001

    Kada bismo imali savršen nož, sa beskonačno tankom oštricom i kada bi njime rezali jednu poveću jabuku, koliko bi je puta trebali prepoloviti da dođemo da jednog jedinog atoma??? Odgovor je oko 87 puta. Probajte to s običnim kuhinjskim nožem i možda uspijete 20-25 puta, ali dalje ne ide jer su atomi vrlo maleni. Međutim, što je atom? OK, nakon 87 rezanja došli smo do njega, ali ga nemamo za što uhvatiti. U području smo kvantne fizike, gdje vrijede potpuno različita pravila igre.
    Dobrodošli u svijet dualnosti materije i valova, svijet kvanta, svijet neodređenosti i statistike, svijet energetskih stanja, svijet spina i raznih neobičnih zakona očuvanja (naboja, parnosti, barionskog broja, čudnosti...). Čestica, koju danas nazivamo atom (grčki a-tomos - nedjeljiv) ipak nije nedjeljiva. Sastoji se od jezgre koja se sastoji od protona i neutrona koji se sastoje od kvarkova koji se sastoje od... stop... izgleda da su kvarkovi temeljne jedinice materije. Atom ipak nije samo jezgra; oko nje se ludiraju elektroni i to na ogromnoj udaljenosti: kad bi atom bio veličine košarkaške dvorane, elektroni bi se vrtili na udaljenosti zidova, u središtu dvorane, mala vinska mušica bi predstavljala jezgru i imala skoro cjelokupnu masu atoma u sebi.
    Gore se nalazi podjela sve do, koliko danas vjerujemo, svih elementarnih čestica, koje su nedjeljive i koje grade sve što postoji u Svemiru. Dapače, za izgradnju sve materije, dovoljni su nam samo Gornji kvark, Donji kvark i Elektron. Sve ostale čestice samo jako kratko sudjeluju u raznim interakcijama (ili kao neutrini dugo žive, ali jako rijetko reagiraju s ostalim česticama) i mogu se otkriti jedino nakon sudara dugoživućih čestica. Ti sudari mogu biti kozmičke zrake (čestice velike brzine poslane prilikom npr. eksplozije neke zvijezde), a mogu biti i umjetno izazvani u akceleratorima čestica (CERN, Fermilab, SLAC, Brookhaven...).
    Ova gore podjela, te karakteristike i interakcije među česticama naziva se Standardni model fizike čestica i plod je skoro jednog stoljeća fundamentalnih istraživanja na području fizike. Ona nije savršena ni potpuna, ali je u ovom trenutku najbolje što imamo.
    Klikajte slobodno po svim pojmovima u tablici

 

                     

back to home

copyright by Goran Vlahović,
all rights reserved

last updated:
  09-04-2002